
| Parameter | Value |
|---|---|
| Number of Positions | 3 |
| Connector Type | Shrouded |
| Gender | Male |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder Pin |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Mating Post Length | 5.8 mm |
| RoHS | Compliant |
| Termination Post Length | 3.42 mm |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch | 2.5 mm |
Stock: 2756
Distributors
pcbx
Unit Price$0.04646
Ext.Price$0.04646
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.04646 | $0.04646 |
| 10 | $0.02323 | $0.23230 |
| 50 | $0.02087 | $1.04350 |
| 100 | $0.01875 | $1.87500 |
| 500 | $0.01684 | $8.42000 |
| 1000 | $0.01513 | $15.13000 |
| 3000 | $0.01399 | $41.97000 |
| 5000 | $0.01294 | $64.70000 |
| 10000 | $0.01196 | $119.60000 |
